تغذیه نوزاد

اولین تغذیه نوزاد

نوزاد پس از تولد تا نیم ساعت کاملا هوشیار است و آماده گرفتن پستان مادر می باشد. این لحظات اولیه بسیار اهمیت دارند ، زیرا مشخص شده است که اگر نوزاد در دقایق اول زیر پستان مادر قرار گیرد وشروع به تغذیه کند ، فواید فراوانی برای خود و نوزادش خواهد داشت که برخی از آن ها عبارتند از :

۱-برقراری ارتباط عاطفی بهتر بین مادر و فرزند

۲- تسریع در خروج جفت

۳-کاهش خونریزی های بعد از زایمان

۴-جاری شدن بهتر و سریع تر شیر مادر

۵-پیشگیری از مشکلات پستان در طول دوران شیردهی

۶-تضمین کفایت شیرمادر برای تغذیه کودک خود در آینده

اگر نوزاد در ظرف نیم ساعت اول تغذیه نشود، به خواب می رود و ممکن است نیم تا یک ساعت بخوابد ، این تاخیر میتواند برای سلامت نوزاد یا تداوم شیردهی مادر خطراتی را ایجاد کند که  باید از آنها جلوگیری کرد. در برخی از مناطق تا چهار ساعت اجازه تغذیه به  کودک نمی دهند که کاری نادرست و خطرناک است و باتوجه به آنچه گفته شد باید به محض توانایی مادر و نوزاد اولین تغذیه از شیر مادر و از پستان او انجام گیرد.

از طرف دیگر توجه داشته باشید در اوایل شیردهی به شیر مادر” آغوز” میگویند که حاوی پروتئین ، مواد معدنی و مواد ایمنی زای فراوانی است.برخی آغوز را اولین واکسن طبیعی نوزاد می دانند، چرا که سبب افزایش مقاومت او در برابر عفونت ها و بیماری ها میشود.

دوشیدن پستان مادر و دور ریختن آغوز که در برخی مناطق مرسوم می باشد درست نیست ونوزاد را از مواد ضروری و مفیدی که در پستان مادر برای او ساخته شده است محروم میکند این کار هرگز توصیه نمی شود. نکته دیگر آنکه اگر تولد نوزاد از راه سزارین باشد مادر قادر نیست بلافاصله پس از تولد نوزاد او را تغذیه کند. سزارین علاوه بر این مسئله ، با مشکلات و عوارض فراوان دیگری نیز همراه است و انجام آن بجز در یک ضرورت طبی ،توصیه نمی شود. چنین مادرانی برای اینکه بتوانند شیردهی زودرس داشته باشند نیاز به کمک فرد دیگری دارند. در هر حال، به محض بهبود نسبی مادر، باید تغذیه نوزاد (با کمک فرد دیگر)شروع شود .

تذکر :

پرسنل مراکز درمانی توجه دارند که در ساعات اولیه پس از تولد نوزاد ، علاوه بر مسائل فوق الذکر،برای پیشگیری از بیماری ها و مشکلات آینده چند مسئله مهم دیگر هم باید مورد عنایت قرار گیرد:

۱-تزریق واکسن هپاتیت و هل (و درصورت لزوم قطره فلج اطفال )

۲-تجویز ویتامین کا به فرم تزریقی یا خوراکی ، برای پیشگیری از خونریزی.

۳-تجویز قطره چشمی برای جلوگیری از عفونت ملتحمه (کنژکتیویت) که البته در شرایط فعلی توصیه نمی شود.

منبع: پرورش و نگهداری کودکان در اولین سال زندگی مولف: دکتر احمد شاه فرهت استاد یار دانشگاه علوم پزشکی مشهد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *